Konsultacja podologiczna

Polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz ocenie wizualnej aktualnego stanu stóp. Na podstawie konsultacji podologicznej planowana jest późniejsza terapia, którą należy wdrożyć w celu udzielenia specjalistycznej pomocy dla stóp i paznokci.

 

Podstawowy zabieg podologiczny

Rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu oraz oceny wizualnej stóp, następnie opracowaniu wałów paznokciowych oraz skróceniu paznokci przy pomocy specjalnych narzędzi podologicznych. Jeśli na stopach obecne są hiperkeratozy czy modzele to podczas zabiegu zostają one usunięte.

 

Usuwanie odcisków

Odcisk to zmiana na stopie powstał na skutek nadmiernego ucisku. Zabieg polega na usunięciu odcisków, które charakteryzują się obecnością czopa rogowego. Zwykle są to zmiany, które dają odczucia bólowe. Przyczyną powstawania odcisków są zmiany w biomechanice chodu, zbyt ciasne obuwie, specyfika pracy, otyłość, zmiany kostno-stawowe. W trakcie zabiegu usuwany jest nadmiar zrogowaciałego naskórka oraz czop rogowy. Na zakończenie zakładane jest odpowiednie odciążenie pozabiegowe, którego celem jest zmniejszenie nacisku na chorą tkankę oraz niwelacja nieprzyjemnych odczuc związanych z bólem.

 

Usuwanie modzeli

Modzele usuwane są za pomocą specjalistycznych narzędzi podologicznych. Modzele powstają na skutek długotrwałego tarcia i przegrzania w obrębie naskórka. Zmiany te zwykle nie dają dolegliwości bólowych jednak mogą powodować nieprzyjemne pieczenie. Długo nieleczone modzele, mogą kryć w swoim wnętrzu odciski. Pacjent po wykonaniu pierwszego zabiegu odczuwa ulgę związaną z chodzeniem.

 

Terapia brodawek wirusowych (kurzajek)

Brodawki wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Często pojawiają się u osób z obniżoną odpornością, narażonych na stres, chodzących boso w miejscach publicznych (baseny, sauny), intensywnie uprawiających sporty, dzieci, u osób starszych i kobiet w ciąży. Należy pamiętać, ze niektóre brodawki mogą powodować dolegliwości bólowe. Nieleczone zmiany mogą rozprzestrzenia się na inne okolice.
Zabieg usunięcia brodawki polega na dokładnym oczyszczeniu tak zwanych kurzajek, a następnie dobraniu odpowiedniej terapii nakierowanej na potrzeby pacjenta. W zależności od zaawansowania problemu zastosowanie mają tu metody chemiczne jak i elektrokoagulacja.

 

Terapia pękających pięt

Procedura ma na celu usunięcie zrogowaciałego naskórka, który odkłada się w okolicy pięt. Nadmiernie narośnięty naskórek ma tendencję do pękania i tworzenia bolesnych rozpadlin. Zmiany mogą powodować wystąpienie dolegliwości bólowych oraz pieczenia. Wsród przyczyn tego problemu upatruje się zwykle złą biomechanikę chodu, źle dobrane obuwie, otyłość, chodzenie w balerinach oraz klapkach, praca w twardym obuwiu, niedoczynność tarczycy, rogowiec, łuszczycę oraz cukrzycę. W trakcie zabiegu zmiany opracowywane są za pomocą dłuta i skalpela. Następnie aplikowane są preparaty regenerujące oraz zakładane jest odpowiednie odciążenie.

 

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Postępowanie ma na celu odbudowanie paznokcia z zastosowaniem specjalistycznej masy do rekonstrukcji paznokci – Unguisan. Jest to nowoczesna metoda opracowana przez niemiecką firmę specjalizującą się w produkcji artykułów do rekonstrukcji płytki paznokcia. Tymczasowa rekonstrukcja ma za zadanie imitować naturalny paznokieć. Zabieg wykonywany jest w przypadku urazu lub braku części paznokcia. Przeciwskazaniem do zastosowania rekonstrukcji jest grzybica w obrębie stóp.

 

Oczyszczenie paznokci zmienionych chorobowo

Zabieg ten polega na profesjonalnym oczyszczeniu paznokci zmienionych na skutek grzybicy, nadkażonych bakteryjnie oraz nadmiernie przerośniętych z zastosowaniem specjalnych narzędzi podologicznych oraz frezów.

 

Jonoforeza (nadmierna potliwość)

To wykonanie jonoforezy za pomocą specjalnego certyfikowanego urządzenia medycznego. Wykonanie zabiegu jonoforezy w przypadku problemu nadpotliwości ma na celu zmniejszenie pracy gruczołów potowych na stopach. Dla uzyskania lepszych efektów, zabieg najlepiej wykonać w serii.